Minimálisan enyhült a népszerűségük idén, mégis rekord árszintre kerültek a megfizethetőségükről és kiszámítható fenntartási költségükről ismert panellakások a hazai ingatlanpiacon - közölte a Duna House ingatlanforgalmazó cég pénteken.
Kiemelték, Budapesten a panelekért fizetett négyzetméterár a tavalyi átlaghoz képest kétszámjegyű, 13 százalékos drágulást mutat (789 ezer forint/négyzetméter), a panellakásra fordított átlagos összeg pedig megközelítette a 42 millió forintot.
A slágerlakótelepek lakásait illetően azonban a milliós négyzetméterár sem ritka. Fővárosi házgyári lakásra 500 ezer-1,22 millió forint közötti négyzetméteráron, 24-83,75 millió forintig terjedő összegért szerződtek a Duna House ügyfelei idén - írták a közleményben.
A Duna House Barométer 2024 harmadik negyedévére vonatkozó kiadványa szerint a fővárosi és a keleti országrész panelárindexe mindenkori csúcson áll, mindössze a nyugati vármegyékben tapasztalható 7 százalék körüli enyhülés a területen rekordnak tekinthető idei második negyedéves értékhez képest - írják a közleményben.
- Az első hét hónapban 60 százalékkal több ingatlan cserélt gazdát a fővárosban, mint az előző év azonos időszakában; a budapesti lakások átlagos négyzetméterára 3 százalékkal 914 ezer forintra emelkedett; az átlagos, 65 négyzetméteres otthonra fordított összeg pedig 4 százalékkal nőtt, megközelítette a 60 millió forintot - közölte a Duna House ingatlanforgalmazó pénteken.
Óvatos derűlátás érzékelhető az ingatlanpiacon, részben a hitelkamatok csökkenése, részben a csok plusz bevezetése miatt - közölte az Otthon Centrum (OC) pénteken.
Soóki-Tóth Gábor, az OC elemzési vezetője szerint az idei év biztató kilátásai már 2023 végén érzékelhetők voltak, az infláció csökkenésével a hitelkamatok megindultak lefelé.
Jövőre a nagyobb városokban is erősödhet a fiatalok részesedése a lakáspiaci tranzakciókból, mert az új gazdaságpolitikai akciótervben külön pontban dolgoznák ki a fiatalok lakhatási megoldásait, emellett a külföldi vevők száma is emelkedhet a következő időszakban - közölte az ingatlan.com az kedden, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és saját adatai alapján.
Az ingatlanhirdetési portál ismertette: az idei első fél évben a használt lakásoknál több mint 30, az újaknál pedig 50 százalékot meghaladó mértékben nőtt az adásvételek száma az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb visszapattanást a fővárosban regisztrálták, ahol az idei első, valamint a második negyedévben 55, illetve 38 százalékkal nőtt az eladott lakások száma.
A lakáspiac dinamikája alapján idén és 2025-ben is további jelentős forgalomnövekedésre és drágulásra lehet számítani a jelenlegi kilátások szerint - jelezte a közleményben Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
2023-ban 18 647 új lakás épült, 9,2 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 21 501 volt, 39 százalékkal kevesebb, mint 2022-ben - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Budapesten 6359 lakást vettek használatba tavaly, 3,8 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A visszaesés különösen súlyosan érintette a vármegyeszékhelyeket (-29 százalék), a többi városban (-2,0 százalék) és a községekben (-8,5 százalék) enyhébb volt.
Átalakulás várható a magyarországi ingatlanpiacon, egyrészt azért, mert a bérlakások fejlesztése felkeltette a befektetők érdeklődését, másrészt pedig azért, mert a kihasználatlan irodákat hotelekké alakítják - közölte a CBRE szerdán.
A kereskedelmi ingatlanokkal kapcsolatos szolgáltatások és befektetések globális vezető vállalata több mint 100 országban van jelen és munkavállalói száma meghaladja a 100 000 főt, közleményében rámutat: Nyugat-Európában és Észak-Amerika nagyvárosaiban már több évtizede probléma a megfelelő lakhatás, az urbanizáció hatására folyamatosan növekvő keresletet a piac nem tudja kellőképpen kiszolgálni. Ezek a trendek az elmúlt években már Közép-Európában is megjelentek.
Idén az egy évvel korábbinál 24 százalékkal kevesebb lakást adtak el Budapesten, ahol 2023-ban az új és a használt lakásokat egyaránt tekintve az átlagos négyzetméterár 885 ezer forint körül alakult, ingatlanvásárlásra pedig az összes fővárosi eladás adatai alapján átlagosan 57 milliót költöttek az ügyfelek - közölte saját adatai alapján a Duna House.
Az új építésű vidéki lakások kínálati négyzetméterára átlagosan 995 ezer forint volt az idei harmadik negyedévben, ami 2,1 százalékkal magasabb az előző negyedéves értéknél, és éves összevetésben 15 százalékos áremelkedést jelent - közölte az Otthon Centrum (OC) csütörtökön, saját felmérésének eredményét ismertetve.
Enyhülő kereslet mellett folyamatosan bővülő vevői igények jellemzik az újépítésű ingatlanok piacát Budapesten. A Duna House felmérését összegző közleményében kiemelték: a fővárosi új építésű lakások átlagos négyzetméterára a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest 10 százalékkal 1,37 millió forintra emelkedett, ugyanakkor az előző negyedévhez képest az árak nem változtak.
Tavaly az év utolsó negyedévében megindult a használt lakások árának csökkenése, a folyamat várhatóan idén is folytatódik - közölte az ingatlan.com csütörtökön.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint a múlt év utolsó három hónapjában 2,6 százalékkal csökkent a használt lakások ára - ismertette elemzésében az ingatlanhirdetési portál.