Magyarország városaiban több olyan társasház van, ahol a helyi önkormányzat tulajdonnal rendelkezik. Azokat a lakásokat az önkormányzat adja ki szociális, vagy piaci alapon. Egyes városokban a bérleti díjat az önkormányzat beszedi, de a közös költséget, és a felújítási alapba szedett összeget nem hajlandó a lakásai után beszedni. Vajon jogosan jár-e el az önkormányzat?
A társasházi közös költség behajtása valóban a közös képviselő feladata a társasházi törvény alábbi rendelkezése alapján:
„43.§.(1) A közös képviselő vagy az intézőbizottság jogkörében eljárva köteles:
c) közölni és beszedni a tulajdonostársakat terhelő közös költséghez való hozzájárulás összegét, továbbá a 24. § (2) bekezdés b) pontja szerinti, külön jogszabályok alapján meghatározott szolgáltatások díját, valamint érvényesíteni a közösség ezzel kapcsolatos igényeit."
Ennek alapján akár tiszta is lehetne a helyzet: fizessen az önkormányzat!Ám a társasház szervezeti és működési szabályzata előírhatja, hogy a tulajdonostárs köteles a közös képviselőnek bejelenteni a külön tulajdonát bérlő személy személyes adatait, feltéve, hogy a közüzemi szolgáltatás, illetőleg a központi fűtés- és melegvíz-szolgáltatás díja a bérlőt terheli.
Ilyen esetben a közös képviselő a bérlőt szólítja fel az esedékes közüzemi díj, közös költség megfizetésére (a Társasházi törvény 22. § (2) bekezdése szerint).Ha a bérlő – írásbeli felszólítás ellenére – a fizetési kötelezettségének nem tesz eleget, a keletkezett hátralék összegének megfizetéséért az érintett tulajdonostársnak, azaz az Önkormányzatnak - helytállási kötelezettsége áll fenn.
Érdemes lenne tehát az önkormányzati tulajdonossal bíró társasházakban a szervezeti és működési szabályzatot megvizsgálni: mi vonatkozik a bérlőkre. Amennyiben nincs ilyen rendelkezés, úgy a tulajdonos, az az Önkormányzat köteles a közös költség megfizetésére, és az ő feladata azt - a közöttük létrejött megállapodás alapján - a bérlőjétől behajtani.
H.I.